Kraków to niezwykle ciekawe miasto, które oferuje zarówno swoim mieszkańcom, jak i gościom liczne atrakcje. Turyści tłumnie odwiedzają stolicę Małopolski w poszukiwaniu interesujących zabytków, wydarzeń czy miejsc. Jedną z najciekawszych i najpiękniejszych dzielnic Krakowa jest Kazimierz, który słynie z niepowtarzalnego klimatu i atmosfery. Warto zatem odwiedzić to magiczne miejsce i zobaczyć najciekawsze atrakcje.
Dlaczego warto zobaczyć Kazimierz? Poznaj historię tej niezwykłej dzielnicy
Kazimierz powstał w XIV wieku i do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem. Od 1495 roku decyzją Jana Olbrachta północno-wschodnia część stała się dzielnicą żydowską. Z powodów ekonomicznych i politycznych polecił on przesiedlić tam Żydów mieszkających wówczas w Krakowie. Przez wieki Kazimierz był miejscem współistnienia oraz przenikania się kultury chrześcijańskiej i żydowskiej. Celem jego powstania miało być uzupełnienie funkcji rzemieślniczych dla Starego Miasta. W czasie trwania Sejmu czteroletniego podjęto decyzję o włączeniu Kazimierza do struktury miejskiej Krakowa. Stał się on wówczas jego dzielnicą, tracąc samodzielne prawa miejskie. Obecnie Kazimierz stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Małopolski, ponadto jest też jednym z ośrodków życia kulturalnego tego miasta.
Jakie atrakcje czekają na turystów na krakowskim Kazimierzu?
Kazimierz jest miejscem o bogatej historii i unikalnym charakterze. Cechuje się również wyjątkowością, która łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. To centrum kultury żydowskiej oraz ważny punkt na mapie miasta. Zatem co warto zobaczyć na Kazimierzu?
Stara Synagoga
To najstarsza zachowana synagoga w Polsce. Pochodzi z XV wieku. Obecnie znajduje się tam Muzeum Żydowskie, w którym można poznać historię i kulturę Żydów w Krakowie;
Nowa Synagoga
To druga najstarsza w Krakowie synagoga, która powstała w latach w 1860-1862 dla postępowych Żydów. Chcieli oni bowiem asymilować się kulturowo i społecznie z Polakami. W trakcie II wojny światowej była ona wykorzystywana przez hitlerowców jako magazyn i stajnie dla koni. W jej pobliżu znajduje się cmentarz żydowski pochodzący z XVI w., gdzie pochowany został między innymi rabin Mojżesz Isserles, zwany Remuh;
Tempel
To neoromańska synagoga pochodząca z XIX w. Wyróżnia się bogatym i niezwykłym wnętrzem. Wciąż odbywają się tutaj okazjonalne koncerty oraz nabożeństwa w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej;
Synagoga Kupa
Synagoga Kupa to zabytkowa świątynia żydowska znajdująca się na krakowskim Kazimierzu, wzniesiona w XVII wieku. Służyła nie tylko jako miejsce modlitwy, ale także centrum życia społecznego i religijnego lokalnej społeczności. Charakteryzuje się barokowym stylem architektonicznym i bogatymi zdobieniami wnętrza.
Synagoga Izaaka
Synagoga powstała w 1644 roku i została wybudowana w stylu wczesnobarokowym. Zlokalizowana jest u zbiegu ulic Izaaka i Kupa. Została ufundowana przez Izaaka Jakubowicza.
Plac Nowy
Plac nowy stanowi centralny punkt dzielnicy Kazimierz. Znany jest z niesamowitej atmosfery i kulinarnego życia.
Okrąglak
To zabytkowy pawilon, który zlokalizowany jest na Placu Nowym. Okrąglak powstał w 1900 roku i składa się z dwóch części: hali wewnętrznej oraz okalającego ją pierścienia.
Ulica Szeroka
Stanowi serce dawnej dzielnicy żydowskiej. To reprezentacyjna ulica, przy której znajdują się warte odwiedzenia synagogi, np. Izaaka i Wysoka. To również miejsce corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Muzeum Galicja
Muzeum prezentuje historię oraz kulturę z południowej Polski, jak również upamiętniające ofiary Holocaustu. Pozycje zostały wykonane w stylu nowoczesnym, poruszają współczesne akcenty dziedzictwa żydowskiego.
Ławeczka Jana Karskiego
Jan Karski w czasie II wojny światowej tworzył podziemiu raporty dotyczące sytuacji politycznej oraz humanitarnej na terenie okupowanej Polski. Dokumenty te są jednym z pierwszych źródeł informacji dotyczących Holokaustu, jak również sytuacji Żydów na okupowanych terenach. Ławeczka znajduje się na ulicy Szerokiej.
Bazylika Bożego Ciała
Kościół został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Jego budowa rozpoczęła się około 1340 roku. Co ciekawe, legenda głosi, że król znalazł w tym miejscu monstrancję z hostią, którą skradziono wcześniej z innego kościoła. Złodzieje byli wówczas przekonani, że jest ona ze złota, jednak gdy zrozumieli, że byli w błędzie, porzucili ją w szuwarach.
Plac Wolnica
Dawniej tworzył on część rynku Kazimierza. Plac służył głównie do handlowania, mieści się tam również Ratusz. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Etnograficzne.
Muzeum Inżynierii i Techniki
To jedno z najciekawszych krakowskich muzeów. Obiekt mieści się na terenie dawnej zajezdni tramwajowej. W 2023 roku oddano do użytku odnowioną część obiektu, w której można zobaczyć odrestaurowane pojazdy. Muzeum skupia się głównie na rozwoju transportu publicznego, jak również urbanistyce Krakowa.
Festiwal Kultury Żydowskiej
To coroczna impreza, która swym pięknem przyciąga zarówno artystów, jak i miłośników kultury żydowskiej. W trakcie wydarzenia odbywają się liczne koncerty, pokazy filmowe, warsztaty czy wykłady.
Dlaczego warto zarezerwować nocleg na Kazimierzu?
Bez wątpienia Kazimierz jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Krakowa. Stąd też to właśnie tutaj warto zarezerwować nocleg, by móc dokładnie zwiedzić i podziwiać każde zakątki, odkrywając niezwykłą historię tego miejsca. Interesującym obiektem jest Hotel Estera, który oferuje swym gościom przestronne, komfortowe i piękne pokoje hotelowe. Obsługa dokłada wszelkich starań, by spełnić oczekiwania swoich Gości. W Hotelu Estera zapewniamy noclegi wraz z pysznym śniadaniami.
Kazimierz to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników historii, kultury czy odkrywców ciekawych zakątków. Dodatkowo to miejsce pełne życia, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Warto zatem przyjechać do Krakowa, by móc spacerować niezwykłymi uliczkami, aby poczuć unikalną atmosferę tego miejsca.