Kraków to miasto zachwycające pięknem architektury i terenów zielonych, które każdego roku przyciąga wielu turystów z różnych stron świata. Jest doskonałym miejscem dla osób zainteresowanych historią Małopolski i całej Polski, jak również uczestnictwem w licznych wydarzeniach kulturalnych. W grudniu do Krakowa warto przyjechać w pojedynkę, we dwoje, a także całą rodziną. W tym okresie miasto oferuje bowiem piękne widoki i wiele innych atrakcji.
Niepowtarzalny klimat Krakowa w grudniu
W grudniu Kraków rozkwita blaskiem świątecznego oświetlenia, które otulają miasto wyjątkowym, ciepłym klimatem. Wąskie uliczki i majestatyczne budynki Starego Miasta są ozdobione migoczącymi girlandami, a Rynek Główny przyciąga mieszkańców i turystów imponującymi dekoracjami i świetlnymi instalacjami. Świąteczne dekoracje nadają stolicy Małopolski niepowtarzalny urok, wprowadzając atmosferę radości i magii. Spacerując oświetlonymi alejkami Plant czy odwiedzając Jarmark Bożonarodzeniowy, można poczuć pełnię świątecznego klimatu, które rozświetla miasto i zbliża ludzi w oczekiwaniu na nadchodzące święta.
Grudniowe atrakcje Krakowa
Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie organizowany jest co roku na Rynku Głównym. W 2022 roku został on umieszczony na liście dwudziestu czterech najlepszych europejskich jarmarków świątecznych, przygotowanej przez brytyjski dziennik The Times. Na Jarmarku można kupić świąteczne dekoracje, takie jak ręcznie malowane bombki, stroiki oraz ornamenty wykonane z drewna, ceramiki, szkła lub tkanin, a także szereg innych przedmiotów, pamiątek oraz biżuterii. Odwiedzający mogą również skosztować przygotowywanych na miejscu potraw z grilla, w tym tradycyjnego oscypka, i napić się grzańca galicyjskiego. Tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego potrwa od 29 listopada 2024 roku do 1 stycznia 2025 roku.
Konkurs Szopek Krakowskich
Szopka krakowska to wytwór tradycji niematerialnego dziedzictwa miasta, który zyskał popularność i renomę na arenie międzynarodowej. Ma postać bogato zdobionej, smukłej i wielopoziomowej budowli, która zawiera w sobie liczne fantazyjnie przetworzone, zminiaturyzowane elementy zabytkowej architektury Krakowa. Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany co roku w pierwszy czwartek grudnia, ma na celu zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji stolicy Małopolski. Szopki mogą być podziwiane najpierw na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, a następnie podczas uroczystego pochodu wokół Rynku Głównego. W dalszej kolejności trafiają one do Pałacu Krzysztofory, gdzie podlegają ocenie jury składającego się z historyków i historyków sztuki, etnografów, plastyków i architektów. W 2024 roku Konkurs Szopek Krakowskich odbędzie się 5 grudnia.
Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych
Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych ma charakter międzynarodowy i jest otwarty dla publiczności. Biorą w nim udział chóry amatorskie z całego świata, wykonujące repertuar muzyki adwentowej, bożonarodzeniowej i chóralnej o charakterze sakralnym. Prezentują one swoje umiejętności na koncertach odbywających się w wybranych krakowskich świątyniach i mogą spróbować swoich sił w konkursie, w którym międzynarodowe jury ocenia każdy zespół w pięciu kategoriach i przyznaje statuetki Złotych Aniołów najlepszym wykonawcom. W 2024 roku Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych organizowany jest w dniach 6–8 grudnia.
Dlaczego warto zwiedzić krakowski Kazimierz w grudniu?
Kazimierz to jedna z dzielnic Krakowa, która od momentu powstania na początku XIV wieku do przełomu XVIII i XIX wieku była samodzielnym miastem. W jej rozwoju niezwykle istotną rolę odegrała społeczność żydowska, stanowiąca znaczny procent całej populacji. Po II wojnie światowej Kazimierz mocno podupadł, jednak dziś, po gruntownych pracach remontowych wykonanych na początku XXI wieku, stanowi jedną z wizytówek Krakowa. W dzielnicy tej mieszczą się bowiem liczne klimatyczne puby, restauracje i galerie sztuki, przybliżające przyjezdnym żydowską kulturę oraz ducha krakowskiej bohemy, a także istotne dla wyznawców judaizmu miejsca, takie jak Stara Synagoga, cmentarz żydowski oraz Mykwa Wielka – dawna łaźnia rytualna.
Nocleg w Krakowie w klimatycznym miejscu
Hotel Estera położony w samym sercu krakowskiego Kazimierza, w niewielkiej odległości od głównych atrakcji stolicy Małopolski. Nasi Goście mają do wyboru wygodne i nowocześnie urządzone pokoje jedno- i dwuosobowe, unikatowe pokoje o podwyższonym standardzie oraz przestronne apartamenty, wszystkie wyposażone w różne udogodnienia t.j. zestaw do parzenia kawy, Internet, lodówkę i inne.