W średniowieczu krzyżowały się tu drogi prowadzące do takich miejsc jak Kraków, Wieliczka (Szlak Solny) oraz w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej. W czasach, gdy Podgórze było miastem autonomicznym, plac nosił nazwę Główny, ale po włączeniu do Krakowa zmienił nazwę na Rynek Podgórski.
Warto zwrócić uwagę na nietypowy kształt Rynku, prypominający trójkąt.
Przy placu Podgórze znajduje się kościół rzymskokatolicki św. Józefa. Zbudowany w latach 1905-1909 jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej.
Główny twórca – Jan Sas-Zubrzycki nawiązał w swojej pracy do strzelistych wież kościoła Mariackiego.
Wokół placu znajduje się wiele ławeczek, które zapraszają wszystkich spacerowiczów do odpoczynku.
W pobliżu Rynku swoją lokalizację ma również kładka Bernatka, czyli krakowski Most Zakochanych, a w zabytkowych kamienicach, znajdziemy m.in. lokalne lodziarnie.
Jeśli jesteś jednym z Gości lubiących długie spacery możesz odwiedzić Rynek Podgórski wracając z Kopca Kraka. Podgórze to bardzo ciekawa, posiadająca włąsną historię dzielnica naszego miasta.
Mniej popularne miejsca w Krakowie też mogą zachwycać! Zobacz trasę, którą musisz pokonać z Hotelu Estera do Rynku Podgórskiego.
Rynek Podgórski to serce starego Podgórza i jednocześnie zabytkowa dzielnica na mapie Krakowa, która jeszcze do roku 1915 widniała jako osobne miasto.